شنبه ١٢ آذر ١٤٠١ - 
 
منو اصلی
تقویم
شنبه ١٢ آذر ١٤٠١
 
 

درس های انتخابی علوم پایه

در علوم پایه پنج درس و در مجموع هشت واحد درس انتخابی تعریف شده است که بصورت بسته بندی شده انتخاب می شود (حداقل 4 واحد و حداکثر شش واحد). هدف این دروس توانمند سازی دانشجویان در مورد روش های تحقیق در جامعه در حیطه های نظام سلامت، پیشگیری، عوامل خطر قابل اجتناب، تغذیه و فعالیت فیزیکی می باشدروش یادگیری بصورت Learning by doing تحت نظر استاد و کارشناسان می باشد. یعنی دانشجو می تواند از طریق انجام دادن مهارت آن را یاد بگیرد و حجم ارائه دروس بصورت سخنرانی حدود 10% می باشد. بنابراین برای دانشجویانی مناسب است که می خواهند واقعاً یاد بگیرند. محل تشکیل در مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در روزهای سه شنبه از ساعت 8 تا 14 می باشد. بخش عمده ارزشیابی بصورت ارزشیابی مستمر می باشد. توصیه می شود قبل از انتخاب این دروس از دانشجویان دوره های قبل در مورد فرایند های آموزشی پرس و جو شود. ما نیز نظرات تعدادی از دانشجویان را با اجازه خود آنها درج می کنیم. 

از بهمن 1399 در علوم پایه فقط یک درس آشنایی با تحقیقات مبتنی بر جمعیت ارایه می شود.

درس های انتخابی علوم پایه

نیمسال اول

کد درس

نام درس

تعداد واحد

631

آشنایی با تحقیقات مبتنی بر جمعیت

2

657

سبک زندگی سالم- فعالیت بدنی

1

658

سبک زندگی سالم- تغذیه سالم

1

نیمسال دوم

کد درس
نام درس

تعداد واحد

630

آشنائی با نظام مراقبت از بیماری ها (Surveillance) در ایران

2
531

آشنائی با آب سالم

1

532

آشنائی با فاضلاب شهری

1

 

 

نکته مهم:

محل تشکیل دروس انتخابی علوم پایه مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت واقع در خیابان دکتر شریعتی روبروی حسینیه ارشاد می باشد. دانشجویان مقطع علوم پایه توجه فرمایند که ساعت کلاس ها 8 تا 12 روزهای پنجشنبه می باشد.  آدرس

معیارهای دانشجویان برای انتخاب درس انتخابی بر هیچکس پوشیده نیست و چون بنده با این معیارها موافق نیستم، پس آنها را لیست نمی کنم. ولی انتخاب دروس با بنده برای کسانی مناسب است که معیار آنها یادگیری واقعی مهارت تحقیق است. البته باید در نظر داشت که در این فرصت زمانی محدود، تنها بخشی از اهداف قابل تحقق می باشد.  به عبارت دیگر این دروس مقدمه ای بر یادگیری هستند و برای یادگیری کامل نیاز به پیگیری های بعدی است. علاوه بر آن تلاش می نمایم دریجه ای از حقایق بر دانشجویان گشوده شود که آنها توانائی اتخاذ روش های مناسب برای ادامه سال های تحصیل پیش رو و نقش آفرینی بدست آورند. توصیه می نمایم برای تصمیم گیری درست، قبل از انتخاب دروس با دانشجویان قبلی که اسم و نظراتشان در ادامه دیده می شود مشورت نمائید.

 

دروس انتخابی دوره کارورزی

1- طراحی و اجرای یک برنامه آموزش سلامت (یک ماه) 
2- طراحی و اجرای یک برنامه پیشگیری (یک ماه)

 این درس ها در شش ماهه آخر دوره پزشکی ارائه می شود. شش ماهه آخر دوره پزشکی اختصاص به سه درس دارد.

 1- سه دوره هشت هفته ای کار در مطب ( مجموع 16 هفته) که کارورزان با حضور در مراکز بهداشتی درمانی در کنار پزشک عمومی دوره دیده کار طبابت را تمرین می کنند. این دو دوره می تواند هشت هفته اول و دوم، اول و سوم و یا دوم و سوم باشند.

2- چهار هفته به درس تماس با جامعه 3 اختصاص دارد. گروه متولی این درس پزشکی اجتماعی می باشد.

3- 16 هفته درس انتخابی(9 واحد) از بین دروس انتخابی ارائه شده. که می تواند 8 هفته اول، دوم و سوم باشد.

تم اصلی دروس انتخابی و درس تماس با جامعه 3 پژوهش در سلامت جامعه می باشد. دانشجویان علاقه مند به تحقیق سلامت نگر این فرصت را دارند که با انتخاب همزمان پایان نامه و درس انتخابی بتوانند روش تحقیق را فرا گرفته و حاصل کار این دو درس را بصورت یک مقاله منتشر نمایند. خواهشمند است پیش از انتخاب جهت برنامه ریزی ابتدا هماهنگی به عمل آورده شود.

توصیه می شود قبل از انتخاب این دروس از دانشجویان دوره های قبل در مورد فرایند های آموزشی پرس و جو شود. ما نیز نظرات تعدادی از دانشجویان را با اجازه خود آنها درج می کنیم. 

 

نکته مهم:

محل تشکیل دروس انتخابی کارورزی مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت واقع در خیابان دکتر شریعتی روبروی حسینیه ارشاد می باشد. آدرس

 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 13023
 بازدید امروز : 294
 کل بازدید : 1883694
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 3.06
ذکر وابستگی در مقالات فارسی:
مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
Affilation: .
Social Determinants of Health Research Center, Shahid Beheshti University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

آدرس: تهران - ولنجک خیابان کودکیار، دانشکده

پزشکی، گروه پزشکی اجتماعی

تلفن: 2567 2387 021

مرکز تحقیقات 0980 2222 021

Email: a.kolahi@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.