يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧ - 
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6193
 بازدید امروز : 694
 کل بازدید : 674660
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.19
 
 

درس های انتخابی علوم پایه

در علوم پایه پنج درس و در مجموع هشت واحد درس انتخابی تعریف شده است که بصورت بسته بندی شده انتخاب می شود (حداقل 4 واحد و حداکثر شش واحد). هدف این دروس توانمند سازی دانشجویان در مورد روش های تحقیق در جامعه در حیطه های نظام سلامت، پیشگیری، عوامل خطر قابل اجتناب، تغذیه و فعالیت فیزیکی می باشدروش یادگیری بصورت Learning by doing تحت نظر استاد و کارشناسان می باشد. یعنی دانشجو می تواند از طریق انجام دادن مهارت آن را یاد بگیرد و حجم ارائه دروس بصورت سخنرانی حدود 10% می باشد. بنابراین برای دانشجویانی مناسب است که می خواهند واقعاً یاد بگیرند. محل تشکیل در مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در روزهای سه شنبه از ساعت 8 تا 14 می باشد. بخش عمده ارزشیابی بصورت ارزشیابی مستمر می باشد. توصیه می شود قبل از انتخاب این دروس از دانشجویان دوره های قبل در مورد فرایند های آموزشی پرس و جو شود. ما نیز نظرات تعدادی از دانشجویان را با اجازه خود آنها درج می کنیم. 

اسامی دروس:

1- آشنائی با نظام مراقبت از بیماری ها (Surveillance) در ایران (2 واحد)

2- آشنائی با تحقیقات مبتنی بر جمعیت (2 واحد)

3- تعیین کننده های اجتماعی سلامت (2 واحد)

4- سبک زندگی سالم تغذیه (1 واحد)

5- سبک زندگی سالم فعالیت فیزیکی (1 واحد)

6- آشنائی با آب سالم (ا واحد)

7- آشنائی با فاضلاب شهری (1 واحد)

نکته مهم:

محل تشکیل دروس انتخابی علوم پایه مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت واقع در خیابان دکتر شریعتی روبروی حسینیه ارشاد می باشد. دانشجویان مقطع علوم پایه توجه فرمایند که ساعت کلاس ها 8 تا 13 یا 14 روزهای سه شنبه می باشد. و چوت به علت بعد مسافت نمی توانند در روزهای سه شنبه درس انتخابی دیگری در دانشکده داشته باشند. بنابراین دانشجویان علاقه مند باید 6-4 واحد را یکجا انتخاب نمایند. آدرس

معیارهای دانشجویان برای انتخاب درس انتخابی بر هیچکس پوشیده نیست و چون بنده با این معیارها موافق نیستم، پس آنها را لیست نمی کنم. ولی انتخاب دروس با بنده برای کسانی مناسب است که معیار آنها یادگیری واقعی مهارت تحقیق است. البته باید در نظر داشت که در این فرصت زمانی محدود، تنها بخشی از اهداف قابل تحقق می باشد.  به عبارت دیگر این دروس مقدمه ای بر یادگیری هستند و برای یادگیری کامل نیاز به پیگیری های بعدی است. علاوه بر آن تلاش می نمایم دریجه ای از حقایق بر دانشجویان گشوده شود که آنها توانائی اتخاذ روش های مناسب برای ادامه سال های تحصیل پیش رو و نقش آفرینی بدست آورند. توصیه می نمایم برای تصمیم گیری درست، قبل از انتخاب دروس با دانشجویان قبلی که اسم و نظراتشان در ادامه دیده می شود مشورت نمائید.

 

دروس انتخابی دوره کارورزی

1- طراحی و اجرای یک برنامه آموزش سلامت (2 ماه) 
2- طراحی و اجرای یک برنامه پیشگیری (2 ماه)
3- پژوهش در جامعه تعریف شده (یک ماه)

 این درس ها در شش ماهه آخر دوره پزشکی ارائه می شود. شش ماهه آخر دوره پزشکی اختصاص به سه درس دارد. انتخاب لاین (نحوه شروع) و مرکز بهداشتی درمانی با دانشجویان می باشد. مسئول ثبت نام آقای علی خانی هستند که جوان خوش برخورد با حوصله و کارراه انداز هستند.

 1- دو دوره هشت هفته ای کار در مطب ( مجموع 16 هفته) که کارورزان با حضور در مراکز بهداشتی درمانی در کنار پزشک عمومی دوره دیده کار طبابت را تمرین می کنند. این دو دوره می تواند هشت هفته اول و دوم، اول و سوم و یا دوم و سوم باشند.

2- در طول این 16 هفته دو روز در هفته به درس تماس با جامعه 3 اختصاص دارد. گروه متولی این درس پزشکی اجتماعی می باشد. انتخاب اساتید پزشکی اجتماعی با دانشجویان می باشد. این اساتید شامل: دکتر علی اصغر کلاهی، دکتر محمدرضا سهرابی، دکتر محمد علی حیدرنیا، دکتر کامبیز عباچی زاده و دکتر رضا شکرریز هستند.

3- 16 هفته درس انتخابی(9 واحد) از بین دروس انتخابی ارائه شده. که می تواند 8 هفته اول، دوم و سوم باشد.

تم اصلی دروس انتخابی و درس تماس با جامعه 3 پژوهش در سلامت جامعه می باشد. دانشجویان علاقه مند به تحقیق سلامت نگر این فرصت را دارند که با انتخاب همزمان پایان نامه و درس انتخابی و تماس با جامعه 3 بتوانند روش تحقیق را فرا گرفته و حاصل کار این سه درس را بصورت یک مقاله منتشر نمایند. خواهشمند است پیش از انتخاب جهت برنامه ریزی ابتدا هماهنگی به عمل آورده شود.

توصیه می شود قبل از انتخاب این دروس از دانشجویان دوره های قبل در مورد فرایند های آموزشی پرس و جو شود. ما نیز نظرات تعدادی از دانشجویان را با اجازه خود آنها درج می کنیم. 

 

نکته مهم:

محل تشکیل دروس انتخابی کارورزی و تماس با جامعه 3 مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت واقع در خیابان دکتر شریعتی روبروی حسینیه ارشاد می باشد. آدرس

 
ذکر وابستگی در مقالات فارسی:
مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
Affilation: .
Social Determinants of Health Research Center, Shahid Beheshti University of Medical Sciences, Tehran, Iran.

آدرس: تهران - ولنجک خیابان کودکیار، دانشکده

پزشکی، گروه پزشکی اجتماعی

تلفن: 2567 2387 021

مرکز تحقیقات 0980 2222 021

Email: a.kolahi@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.