October 22, 2019 - 

منو اصلی
    اطلاعیه ها

دعوت همکاری با مرکز

به عنوان پژوهشگر

مرکز تحقیقات از پزشکان، دارندگان مدرک PhD مرتبط، کارشناسان ارشد و کارشناسان شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دعوت به همکاری به عنوان پژوهشگر بصورت مامور می نماید.

استخدام پژوهشگر

  پاره وقت و پرداخت مبتنی بر پروژه

مرکز تحقیقات نیاز به یک پزشک یا فوق لیسانس رشته های وابسته با توانائی کامل Scientific Writing دارد. 

تعیین وقت مصاحبه:sdh@sbmu.ac.ir

یا 0980-2222

کلاس های روش تحقیقروزهای پنجشنبه ساعت 8 تا 12

کلاس های مقاله نویسی

به زبان انگلیسی

روز های جمعه ساعت 8 تا 12
تقویم
 

سبک زندگی سالم

مقدمه: مردم دوست دارند که سلامت خود را حفظ کنند. همینطور انسان های قدیمی نیز به درستی تصور می کردند که پزشکان به دلیل اینکه علم حفظ سلامتی را دارند بیمار نمی شوند. به همین دلیل است که وقتی 108سال قبل (1284 ش) می خواستند اداره ای برای سلامت تاسیس کنند، اسم آن را حفظ الصحه گذاشتند. در حالیکه امروزه پزشکان و گروه های وابسته به آنها بیشتر از  کسب دانش حفظ سلامت، یاد می گیرند که وقتی سلامتی از دست رفت، چگونه آن را برگردانند.

چرا اینگونه شده است؟

واقعیت این است، نظام های سلامت با تقاضای مردم برای خدمات شکل گرفته است. مردم تا زمانی که احساس سلامت داشتند چیزی را تقاضا نمی کردند، ولی وقتی بیمار می شدند به علت درد و ناراحتی در جستجوی چاره بر می آمدند. و به هر چیزی که احتمال تخفیف آلام را می دادند متوسل می شدند و هزینه های آن را نیز می پرداختند. از طرف دیگر دانش حفظ سلامت نیز بصورت علمی وجود نداشت. هر چند آموزه ها و توصیه های ادیان الهی و بخصوص دین اسلام در جهت حفظ سلامت بود، ولی همه انسانها به این توصیه ها قائل یا عامل نبودند. در نتیجه نظام های سلامت نه بر اساس نیازهای واقعی، بلکه بر اساس تقاضا های درک شده شکل گرفت. با گذشت زمان به علت وحود بازار برای ذرمان سود جوئی نیز به این تقاضا اضافه شد و با وارد شدن تکنولوژی پیشرفته به مقوله درمان هم هزیته ها ی درمان  و هم سود گردانندگان  این بازار افزایش یافت. گردانندگان این بازار  بدواً دنبال سود هستند تا علم و تامین سلامت. سلامت کالائی است همگانی  که در همه جای دنیا مشتری دارد. این گردانندگان بطور عمده شرکت های داروئی و سازندگان تجهیزات پزشکی، اعم از تشخیصی یا درمانی هستند. این گروه ها برای فروش بیشتر محصول خود نمی توانند آگهی بدهند و تبلیغات رسانه ای بکنند، بلکه بجای آن ...  ادامه دارد

البته ما منکر ارزش های تکنولوژی و در نتیحه تخفیف الام بشری و نجات انسانها از مرگ زودرس نیستیم، ولی این تکنولوژی به علت گرانی برای همه مردم در دسترس نیست و تنها تعداد معدودی از مردم دنیا از آن سود می برند. به عبارت دیگر این پشرفت شگرف در تکنولوژی پزشکی نه تنها موجب افزایش سطح سلامت عمومی مردم جهان نشده بلکه با از بین بردن درمان های موثر  و ارزان، موجب افزایش رنج و ناراحتی مردم فقیر نیز شده است.

 این مطلب در حال تکمیل است.

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6114
 بازدید امروز : 395
 کل بازدید : 752248
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.20
:ذکر وابستگی در مقالات فارسی
،مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
 
 
Affilation:
Social Determinants of Health Research Center, Shahid Beheshti University of Medical Sciences, Tehran, Iran.
 
مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشــتی

آدرس:

تهران - خیابان دکتر شریعتی، روبروی حسینیه ارشاد، کوچه هدیه پلاک 9 

                                                                
تلفن : 1-0980- 2222 021                                    


پست الکترونیک : sdh@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.